سبک های دکوراسیون داخلی

Posted on

سبک مینیمالیسم

ساده_گرایی یا ساده پسندی یا مینیمالیسم (به انگلیسی:#Minimalism ) یک مکتب هنری است که اساس آثار و بیان خود را بر پایه سادگی بیان و روش های ساده و خالی از پیچیدگی معمول فلسفی و یا شبه فلسفی بنیان گذاشته است.
ساده گرایی را می توان زاییده هنرمندان روس دوره پس از انقلاب اکتبر روسیه دانست که ساختارگرا بودند و به خلاصه نمایی و اشکال هندسی گرایش داشتند. مانند مالویچ با اثر «سفید روی سفید» تجربیات هنرمندان روسیه در دهه ۱۹۵۰ و ۱۹۶۰ بر هنرمندان اروپا و امریکا مانند مجموعه تابلوهای تماماً سفید رابرت راشنبرگ جوان و کارهای تک رنگ ایو کلین، و سری آکروم پیرو مانتزونی اثر گذاشت و به نوع دیگری بر کارهای مین کاری روی مس رابرت ریمن و آثار اگنس مارتین که ترکیب شیارهای نامحسوس روی زمینه تک رنگ بود، تاثیر گذاشت.
ساده گرایی در شکل های مختلفی از طراحی و هنر، به ویژه در هنرهای تجسمی و موسیقی استفاده می شود. ساده گرایی پس از جنگ جهانی دوم، در هنر غرب به وجود آمد و بیشتر از سوی هنرمندان هنرهای تجسمی آمریکایی در اواخر دهه ۱۹۶۰ و اوایل دهه ۱۹۷۰ میلادی، گسترش پیدا کرد. ساده گرایان بر این باورند که با زدودن حضور فریبنده ترکیب بندی و کاربرد موارد ساده و اغلب صنعتی که به شکلی هندسی و بسیار ساده شده قرار گرفته باشند، می توان به کیفیت ناب رنگ، فرم، فضا و ماده دست یافت. از هنرمندان این سبک می توان به دیوید اسمیت، دونالد جاد، ارنست تروا، سول لویت، کارل آندره، دن فلاوین، رابرت رایمن، رونالد بلادن و ریچارد سِرا اشاره کرد.
آثار هنرمندان مینیمالیست گاه کاملاً تصادفی پدید می آمد و گاه زاده شکل های هندسی ساده و مکرر بود. ساده گرایی نمونه ای از ایجاز و سادگی را در خود دارد و بیانگر سخن رابرت براونینگ است: Less is more (کمتر غنی تر است).

ویژگی های سبک طراحی و دکوراسیون مینیمالیسم

این سبک دکوراسیون داخلی نهایت صحت و دقت است و هیچ چیزی بیش از حد و زیادی نیست ، بدون زمینه ای گزاف و مجلل.همین طور که از اسم این استایل مشخص است، تاکید این سبک بر سادگی و بی آایشی است. رنگ های مورد استفاده در این سبک ممکن است خیلی تیره و خسته کننده یا روشن باشند، یا در برخی موارد ممکن است از رنگ های درخشان و نمایشی استفاده شود. اجزا و وسایل مورد استفاده در یک مکان با طراحی داخلی مینیمالیست همین طور با اشکال هندسی مثل مربع، مستطیل و دایره می باشند، اما سطوح و ظواهر همه چیز صاف و ساده ، بدون جزئیات و بی آلایش است.

سبک مراکشی

سبکی باشکوه، رمانتیک و فانتزی و ترکیبی هیجان انگیز از هارمونی، رنگ و بافت است. طراحی داخلی مراکشی از چند ملیتی، فرهنگ و تاریخچه غنی آن سرچشمه گرفته و تلفیقی از سبک های عربی، مدیترانه ای و آفریقایی است که در نهایت ترکیبی شیک و زیبا را برای افراد به ارمغان می آورد.
طراحی به سبک مراکشی سرشار از رنگ های شاد، طرح های متنوع، اتاق های زیبا و منحصر به فرد و حیاط های کاشی کاری شده و جذاب می باشد.
در این سبک با استفاده از رنگ های گرم، نورپردازی ظریف و تنوعی از اثاثیه نظر افراد را جلب می کنند و انرژی، بافت و رنگ های زنده را به فضا می بخشند.عناصر اصلی در سبک مراکشی کاشی های زیبا به رنگ فیروزه ای، ظروف سنگی، فانوس و آثار فلزی هستند.
میز های چوبی و رنگی شاد، فرش دستباف، سینی برنجی، کوسن های نرم، پرده های ابریشمی، میزها و صندلی های کنده کاری شده در این سبک زیبا بسیار مرسوم می باشند.
در طراحی مراکشی با به کارگیری رنگ های گرم، فانوس های شیشه ای و شمع های متعدد، فضایی صمیمی و دعوت کننده ایجاد می شود که به خوبی با خصلت مهمان نوازی مردم این کشور همخوانی دارد. در این سبک خاص و چشم نواز به وسیله نورپردازی با آویزهای برنز، مس یا آهن طرح ها و نقش های اغواکننده ای را در فضا ایجاد می کنند.استفاده از اثاثیه های فرفوژه، پارچه های ملیله دوزی شده، آینه روی دیوار، کاشی کاری تزئینی و بافت های ناصاف و ناهموار برای پوشش دیوار به خوبی در این سبک مشهود است.
در دکوراسیون مراکشی به جای استفاده از صندلی های مجلل، از کوسن های زیبا در جاهای مختلف فضا استفاده می شود.در نهایت در سبک مراکشی تزئینات با چوب های مشبک و طرح های هندسی استفاده بسیاری می شود که تاثیر فرهنگ اسلامی بر این طرح ها کاملا آشکار است.
هم چنین به کارگیری وسایل چوبی کوچک افریقای شمالی، زیبایی فضای مراکشی را دو چندان می کند.به طور کلی طراحی داخلی این سبک دکوراسیون داخلی معروف است به سبک عجیب و غریب. عناصر اصلی در آن فرش، کاشی، ظروف رنگی، سفال فانوس، آثار فلزی، کف پوش سفالی قرمز، سکوهای بیرون زده از دیوار، مبلمانی با چوب های منبت و مشبک، سایه بان بالای تخت، حیاط اندرونی (ریاض)، چراغ های خفا، کاشی زلیج و تجین است. رنگ های مورد مصرف آبی فیروزه ای و کبود، سفید و سبز هستند.

 

#سبک_ماوریک

ماوریک ” Maverick ” واژه‌ ای انگلیسی و به معنای فردی مستقل و تک‌ رو است که با هیچ گروه و حزبی همراه نمی‌شود. سبک ماوریک جزئی از سبک مدرن با رویکردی مبتکرانه ، غیر معمول و غیر متعارف است ؛ سبکی جوان و گستاخ که به قانون‌ ها احترام نمی‌گذارد.
سیاری از افرادی که با سبک ماوریک آشنا نیستند ، آن را غیر عادی و از نظر بصری چالش‌ برانگیز می‌یابند. این زمینه طراحی بی‌ مانند و نو آورانه است ؛ افراد در مواجهه با آن یا عاشقش می‌شوند یا متنفر. وقتی بحث ماوریک می‌شود حد وسطی برای دیدگاه‌ ها وجود ندارد.
در این سبک شما طرح‌ هایی را تجربه می‌کنید که در نگاه اول عجیب ‌و غریب به نظر می‌رسند و حتی احتمالاً زننده ، اما درنهایت ، این سبک ، سبکی است که خود را جسورانه بیان می‌کند.رنگ‌ ها در سبک ماوریک
در طراحی ماوریک محدودیتی برای انتخاب رنگ‌ ها وجود ندارد و شما اجازه دارید رنگ‌ های پر زرق ‌و برق و جدیدی انتخاب کنید که تا کنون تجربه نشده‌ اند. اگر در ذهن خود یک پالت رنگی خاص دارید ، تنها کافی است با طراحی هم‌ عقیده با خود هم‌ تیم شوید که می‌تواند محیطی با دید شما و فارغ از همه قوانین رنگ و ترکیب رنگی برایتان خلق کند.

گر تعدادی خانه با طراحی داخلی به سبک #ماوریک را بررسی کنید ، به وجود عناصر بی‌مانند و مشخصی پی خواهید برد که در هیچ سبک دیگری از طراحی داخلی با آنها مواجه نشده‌اید ؛ برای مثال صندلی‌ ها اشکال نامنظم و رنگ دیوار ها و کف ، سایه‌ هایی متداخل و متعارض دارند. چیزی که درنهایت می‌بینید ممکن است به چشم برخی از شما نا آشنا باشد، اما هرگز احمقانه نخواهد بود.

سبک ماوریک هم در فضا های کوچک و هم در فضا های بزرگ می‌تواند به کار رود. شما می‌توانید فضا های داخلی عمومی با سبک ماوریک را پیدا کنید ( موزه‌های مدرن و گالری‌ های هنری معمولاً طرفدار این سبک هستند ) اما در یک خانه مسکونی مدرن هم به همین اندازه تأثیر گذار می‌تواند به کار گرفته شود.

هدف سبک ماوریک در طراحی داخلی، نمایشی دروغین از احساسات و خواسته‌های شما نیست، بلکه با این سبک شما می‌توانید نگاه جسورانه خود را به رخ بکشید و به زیبایی هر چه تمام‌ تر به نمایش بگذارید. اگر عاشق مد های روز و زرق ‌و برق‌ های دنیای امروزی هستید و به‌صورت فعالانه‌ ای مدهای عصرتان را دنبال می‌کنید ، این سبک مناسب‌ ترین انتخاب برای شما است.

ممکن است بسیاری از افراد با معنای ماوریک آشنا نباشند یا حتی درباره آن دیدگاهی نا خوشایند داشته باشند ، اما این سبک هم مانند همه سبک‌های دیگر اگر به‌ درستی استفاده شود ، نتیجه‌ ای بسیار خیره‌ کننده و منحصر به‌ فرد خواهد داشت.عناصر دکوراسیونی نیز جزء اصلی طراحی داخلی ماوریک به شمار می‌روند. این عناصر دقیقاً شبیه چیزی هستند که در طراحی معاصر به کار می‌رود. اشیایی مانند فرش‌ ، کوسن‌ و قطعات دیگر دکوراسیونی در این نوع طراحی دخیل هستند با این تفاوت که ممکن است اختلاف قابل‌ توجهی با یکدیگر داشته باشند ؛ چون انتخاب‌ ها کاملاً تصادفی بوده است.
مبلمان در سبک ماوریک
ازآن جایی‌که سبک ماوریک با دنیای مدرن هم‌ خوانی بسیاری دارد ، مبلمان و تجهیزات مد روز در آن استفاده می‌شود ؛ مبلمانی که جسورانه به نمایش خود می‌پردازد. در بیشتر موارد ، مبلمان این سبک عجیب‌ و غریب به نظر می‌رسد ، اما با این حال کاربردی است.

 

#سبک_کلاسیک

طراحی داخلی سبک کلاسیک از طراحی یونانی و رومی تاثیر گرفته است و اساس طراحی داخلی کلاسیک بر پایه نظم ،تعادل و هماهنگی کامل شکل گرفته است. طراحی کلاسیک عناصر دکوراسیون مدرن یا معاصر را شامل نمی شود و به جای آن غرق در سنت است

سبک کلاسیک همیشه برنده است ؛ به این دلیل که این سبک هیچگاه از دنیای فشن خارج نمی شود ، لوکس و مجلل است و حس خانه‌ای برای خانواده‌ای اشرافی را به وجود می‌آورد. چه کسانی سبک کلاسیک را برای طراحی داخلی منزل خود انتخاب میکنند ؟ کسانی که به اصالت و سنت و به آسودگی و گرمای خانواده بها میدهند.

سبک کلاسیک اساسا از مفاهیمی چون ثبات ، تناسب و تقارن ، سخت گیری و تجمل هویت میابد. این سبک کامل و دقیق و حساس روی جزئیات است.

رنگ‌های اصلی معماری داخلی به سبک کلاسیک اصیل و درباری و ملایم هستند. بژ ، کرم ، خاکستری ، صدفی ، شرابی ، طلایی ، هلویی ، نقره‌ای ، زیتونی و آجری از رنگ‌های متدوال در معماری داخلی سبک کلاسیک است. در این سبک تند و تیزی ، کنتراست ، افراط و بی تناسبی‌ ک زمختی جایی ندارد. تمامی رنگ‌ها باید لطیف ، ظریف و گرم باشند که فضایی پر از حس آرامش و راحتی را پدید می‌آورد.

در زمان انتخاب متریال‌های فینیشینگ الویت با متریال‌های طبیعی است. چوب ، کفپوش ، پارکت با کیفیت بالا ، پارچه‌های مخمل ، فرش و به طور کلی بافت‌های غنی و با کیفیت برای سبک کلاسیک داخلی بهترین هستند. نکته کلیدی و امر مهم برای دکوراسیون به سبک کلاسیک این است که حس تجملات و اشرافی را در داخل منزل ایجاد کنید.

یکی از قانون‌های اولیه این سبک کاملا اجتناب از عدم خلوص و ظاهرسازی است که شامل متریال‌ها ، مبلمان و اکسسوری‌های دیگر نیز می شود.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *